Efekty kształcenia

Efekty kształcenia

Wiedza

Słuchacze Podyplomowych studiów zarządzania wierzytelnościami – finanse, prawo, kadry z zakresu uzyskanej wiedzy będą potrafili:

  1. Wykorzystać szeroką gamę metod pozyskiwania informacji o kontrahentach oraz dokonywać wstępnej oceny ich sytuacji finansowej, w celu podniesienia prawdopodobieństwa wpływu przyszłych należności z tytułu transakcji z podmiotami z otoczenia przedsiębiorstwa.
  2. Identyfikować i stosować w praktyce indywidualne formy zabezpieczeń rozrachunków dla kontrahentów o wątpliwej wiarygodności, w celu podniesienia bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstwa.
  3. Prowadzić monitoring i kontrolę wierzytelności, a w uzasadnionych przypadkach, wykorzystywać dopuszczalne prawem narzędzia i metody windykacji należności w celu ograniczenia kosztów przedsiębiorstw związanych z opóźnieniami generowanymi przez niesolidnych dłużników.
  4. Zastosować właściwe rozwiązania w polityce rachunkowości przedsiębiorstwa w zakresie rozrachunków, które umożliwią prawidłową ewidencję operacji gospodarczych z tego zakresu.
  5. Uzyskają wiedzę z zakresu prawidłowej prezentacji informacji finansowej o wierzytelnościach, zarówno w sprawozdaniach finansowych, jak i w raportowaniu wewnętrznym w systemach controllingu operacyjnego.
  6. Wykorzystywać w praktyce gospodarczej aktualną wiedzę z zakresu współpracy z komornikiem i organizacjami windykacyjnymi.

Umiejętności

Słuchacze Podyplomowych studiów zarządzania wierzytelnościami – finanse, prawo, kadry z zakresu umiejętności będą potrafili:

  1. Wstępnie ocenić wiarygodność finansową kontrahentów i na jej podstawie zaproponować i wynegocjować optymalne formy zabezpieczenia wierzytelności przedsiębiorstwa.
  2. Prowadzić we właściwy sposób komunikację z kontrahentami, w celu monitoringu i wstępnej windykacji należności.
  3. Przygotować dokumentację związaną z prowadzeniem windykacji wierzytelności, jak i kontaktem z instytucjami z tego zakresu.
  4. Dokonać wyboru dostępnych na rynku zbiorowych form zabezpieczeń rozrachunków w przedsiębiorstwie.
  5. Oceniać, kwalifikować oraz analizować możliwości oraz skuteczność stosowania różnorodnych instrumentów polityki zarządzania wierzytelnościami.

 

Kompetencje personalne i społeczne

Słuchacze Podyplomowych studiów zarządzania wierzytelnościami – finanse, prawo, kadry z zakresu kompetencji społecznych będą:

  1. Potrafili prawidłowo identyfikować i rozwiązywać, w oparciu o akty prawne oraz orzecznictwo, problemy odnoszące się do kwestii rozrachunków w przedsiębiorstwie.
  2. Mieli świadomość potrzeby uaktualniania wiedzy z zakresu zarządzania wierzytelnościami w przedsiębiorstwie.
  3. Dbali o odpowiednią dokumentację rozrachunków z kontrahentami oraz prawidłowość jej sporządzenia, w aspekcie świadomości ich dużego znaczenia w kontynuacji działalności przedsiębiorstwa.